Kaip formuojasi pleiskanos

Pleiskanos yra būklė, kuriai būdinga niežulys ir plauko oda ant galvos ir veido. Ši patvari ir sunki būklė gali būti dėl padidėjusio odos ląstelių augimo, mielės formos grybelių augimo ant galvos odos arba dėl psoriazės, egzema, sausos odos ar seborėjinio dermatito. Pasak “CNN Health”, pleiskana yra dažna ir lėta, tačiau ji nėra užkrečiama ir retai būna rimta.

Blakstienos pagrindai

Dilgėlių dribsniai gali būti maži ir sausi, arba dideli, ir susikaupę dėl per daug odos aliejų. Baltai ar šviesiai geltoni dribsniai gali pasirodyti ant plaukų, galvos ar pečių ir gali būti labiausiai pastebimi ant tamsių drabužių. Šią būklę linkusi tobulinti dažniau šampūnu ir vasaros mėnesiais, pažymi Amerikos odontologų koledžas.

Odos ląstelių išsiskyrimas

Jūsų kūnas nuolat pakeičia odos ląsteles, stumia sveiką ir stipriąsias ląsteles nuo gilesnės dermos iki tolimiausio odos sluoksnio, žinomo kaip epidermis. Pasak “Nemours” fondo, ši kelionė paprastai trunka nuo dviejų iki keturių savaičių, nors kiekviena kiekvienos dienos minutė nuo 30 000 iki 40 000 odos ląstelių prarandama iš viršutinio sluoksnio. Kai odos atsinaujinimas yra pernelyg greitas, pratekėjimas tampa pastebimas.

Kas sukelia pleiskanos?

Galvos odos pleiskanos gali būti susijusios su mielių, kurie maitina plaukų folikulus gaminamą aliejaus tipo riebalą, buvimą. Sveikas plaukų galvutė turi pakankamai riebalų, kad suteptų galvos odą ir plaukų folikulus, o plaukai turi elastingumą ir blizgesį. Kai mielės tampa pernelyg aktyvios, oda tampa sausa ir dirgina, todėl praranda odos ląsteles. Dėl to odai perprodukuojamos sveikos odos ląstelės, dėl kurių atsiranda daugiau ląstelių. Prostatos gamyba gali padidėti dėl daugelio veiksnių, įskaitant hormonų pokyčius, padidėjusį streso lygį, sutrikusią imuninę sistemą, alergijas ar esamas odos būklę. Asmenys, turintys receptinių vaistų nuo odos ligų, gali išsivystyti odos jautrumą, o tai dar labiau apsunkina problemą.

Pleiskanos vystymasis

Nors pleiskanos gali atsirasti bet kuriame amžiuje, dažniausiai ji prasideda jauno amžiaus ir trunka vidutiniškai. Vyrai labiau linkę atsirasti pleiskanų, nes jie turi daugiau riebalinių liaukų ant galvos odos. Asmenims, turintiems neurologines sąlygas, įskaitant Parkinsono ligą ir insultą, gali būti linkę vystytis pleiskanos.

Gydymas pleiskanos

Medikuoti šampūnai su ingredientais, tokiais kaip seleno sulfidas ir cinko pirithionas, yra skirti kontroliuoti pleiskaną. Plaunant šiltu vandeniu ir naudojant oro kondicionierius ant plaukų džiovintuvo, galite sumažinti šilumos poveikį stresui ant galvos odos. Naudojant mažiau plaukų priežiūros priemonių ir perjungiančių šampūnų, gali sumažėti gaminio kaupimas ant galvos, kuris gali dirginti odą ir sukelti lupimą. Apriboti maisto produktus, kurių sudėtyje yra cukraus ir mielių, ir įspėja, kad asmenims, turintiems nedaug riebalų ar be riebalų turinčių dietų, gali prireikti riebalų rūgščių papildų, kad pagerėtų odos elastingumas ir drėgmė bei sumažėtų pleiskanų dribsniai.